22 Mayıs 2008

İznik Turu

17 - 18 Mayıs 2008 tarihinde Mete, Sarkis ve Hasan'la birlikte ilk şehir dışı turumu yaptım. Benim için çok büyük önemi olan bu turu Mete'nin kaleminden ve objektifinden size aktarıyorum.


İZNİK TURU

GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI DOLAYISI İLE BİR TUR YAPMA KARARI ALDIM. ANCAK GÜN SAYIM ÜÇ İKEN BİR ANDA İŞLERDEN DOLAYI İKİYE DÜŞÜVERDİ. OLSUN GİDER GELİRİM DEDİM. AMA BEN RAHAT BİR ADAM DEĞİLİM. NASILMI ? VELESPİT TE TANIŞTIĞIM İNSANLARA SATAŞMADAN DURAMADIM. SELE BAKMAK İÇİN VELESPİT İN KAPISINI ÇALMIŞ BİR KİŞİ İLE TANIŞTIM. SOHBET MUHABBET DERKEN BANA “İSTANBUL DA KENDİSİNİ YAKALAYABİLİRSEM FİKRET ALBAYLA ÇIKIYORUM“ DEMEZ Mİ. (BEN YANILMIYORSAM YIL 1992 FİKRET ALBAY IN PEŞİNDE DOLANIP TABİRİ CAİZ İSE ONU KAFAYA ALIP TURA ÇIKMAYA ZORLUYORDUM. VE SONUÇ ALBAY İLE ŞEHİRLER ARASI İLK UZUN TURA ÇIKAN 3 YEGANE KİŞİDEN BİRİ OLMA ŞEREFİNE ERİŞTİM. BOYLECE ALBAY IN DA TEK BAŞINA ÇIKTIĞI UZUN TURLARIN KISMEN SONU OLDU (1992 DEN SONRA HABERSİZ ÇIKTIKLARI HARİÇ) HEMEN TUR DURUMU MUSTAFA BEYE ANLATTIM. ODA OLUR DEDİ. ERTESİ GÜN ORTAKÖYDEN 25 SENE BELKİDE 30 SENE ÖNCESİNDEN TANIDIĞIM BİR AĞABEYİN TREK 7,1 KULLANDIĞINI BİLİYORDUM. ONU GÖRÜNCE HEMEN ONADA SATAŞTIM. BANA “BENDE MUSTAFA İSMİNDE BİR ARKADAŞIMIZ VAR ONU ARAYIP PROGRAM YAPALIM DİYECEKTİM“ DEDİ. BEN DE ONA “MUSTAFA DORSAY SA HİÇ DÜŞÜNME O BİZİMLE GELİYOR“ DEDİM . OLDUMU SANA 3 KİŞİ TABİKİ SMS ÜÇLEMESİNDEN SERKİZ İ UNUTMAMAK LAZIM ZİRA ÇEKİRDEK GURUPTAKİ 3 AS TAN BİRİ. DİĞER AS İSE BİZE PAZARTESİDEN ORHANGAZİYE GİDİŞ GÜZERGAĞI ÇIKARTMAK İÇİN VELESPİTTEN ALPEREN İLE BÖLGEYE GİDİP MUHTEŞEM BİR GÜZERGAĞI ÇIKARTAN SEZAİ AĞABEY (MAVİ&YEŞİL).

BÜYÜK GÜN GELDİ VE BEN 15 SENEDEN BERİ SENEDE EN AZ BİR SEFER YAPTIĞIM İZNİK TURUNA KARE AS OLARAK ÇIKTIK. SERKİZ, HASAN, MUSTAFA VE METE.

1. GÜN ; SEZAİ VE ALPEREN İN ÇIKARTMIŞ OLDUĞU ORHANGAZİ ROTASINI TAKİP ETTİK. VERİLEN NOTLAR IŞIĞINDA SAFRAN I GEÇTİKTEN SONRA GÜNEYKÖY DE MOLA VERDİK.DAĞISTAN SOFRASINDA YEDİĞİMİZ O MUHTEŞEM YEMEKLERDEN SONRA ORHANGAZİ YE DOĞRU DEVAM ETTİK (MAVİ&YEŞİL). MAALESEF ORHANGAZİ DEKİ CAMİNİN ALTINDAKİ O KÖFTECİYİ BU SEFERLİK ES GEÇMEK ZORUNDA KALDIK AMA YAPACAK BİR ŞEY YOK. İZNİK YOLUNA SÖLÖZ TARAFIN DAN GİRDİK VE SÖLÖZ DE İLK MOLAYI VERDİK. ÇAY KAHVE DERKEN BAKTIK İYİCENE YAYILMIŞIZ HEMEN “AT BİN “ (ASLINDA ALBAY IN LAFI) KOMUTU İLE HAREKET VE KEYİF İLE İZNİK YAPTIK.


2. GÜN ; İZNİK YEŞİL CAMİ, İMARETHANE VE KAPILARI GEZDİKTEN SONRA BOYALICA YOLUNA GİRDİK. SANKİ HERKES BENDEN “KİRAZA KAL“ DİYE SES VERMEMİ BEKLİYORMUŞ GİBİYDİ. VE BEN ONU DEDİM. GÖZ HAKKI DENEN KİRAZ I DALINDAN YEME İŞİNİ YAPTIKTAN SONRA BOYALICADA MOLA. ÇAY KAHVE SOHBET MUHABBET DERKEN BENDEN BİR SES “AT BİN”. YOLA ÇIKTIK. HERKES BENDEN BİR SÜRPRİZ BEKLİYOR DÜ VE BEN ONU YAPTIM. DÜZ YOL DURURKEN BİR ANDA İNSANLARI YOKUŞA VURDUM. İRTİFA 450 - 500 DERKEN HABİRE ÇIKIYOR. VE 600 METRE. BEN HİÇ BİR ŞEY SÖYLEMİYORUM. SÖYLEDİKLERİM YALNIZCA ŞU “KAHRETSİN BU YOKUŞU KİM KOYDU” OLUYORDU. AMA GRUP SAĞLAM BANAMISIN DEMİYOR. YOKUŞ VAR DEDİKÇE “GELDİK ÇIKARIZ” DİYORLAR VE BİR TEPEDEN DÖNÜP BAKTIĞINDA ARKANDA KOSKOCA BİR GÖL. MUHTEŞEM MANZARA. TEPEDEN SÜZÜLMEYE BAŞLAYINCA ZATEN YALOVA YA İNDİN DEMEKTİR. VE BİZ O GÜZEKİM MAVİ&YEŞİL İN İÇİNDE GEÇİRDİĞİMİZ İKİ GÜNDEN SONRA TEKRAR MANGALCILARIN MEKANI OLAN O BERBAT PENDİK SAHİLİNDEYİZ.

GÜZERGAHLAR
1. GÜN ; YALOVA, SAFRAN, GÜNEY KÖY, HAMZALI, ORHANGAZİ, SÖLÖZ ÜZERİNDEN İZNİK.
2. GÜN ; İZNİK, BOYALICA, ÇAKIRLI, MAHMUDİYE, SERMAYECİ , TEVFİKİYE , ÖRENCİK, İLYASKÖY, DENİZCALI, KABAKLI, TAŞKÖPRÜ, YALOVA .
METE
Sezai ve Alperen'in çıkarttığı güzergah krokisi.


Bu bölgeye yapılmış diğer turlar için tıklayınız lütfen: