28 Mart 2022

Keşif Turları; Sancaklar Camii’ne Gecikmiş Bir Ziyaret


Geçenlerde gelen bir mesaj bize, neredeyse 9 yıllık -ezber bozan- ödüllü bir camiyi hatırlattı; Sancaklar Camii. Çok şey okuduk-duyduk hakkında: 2012 yılında İstanbul Büyükçekmece’de inşasına başlanan 650 kişilik cami projesi mimar Emre Arolat tarafından İslam’ın özünden yola çıkılarak gösterişten uzak, sade ve mütevazı (*) olmasına dikkat edilerek tasarlanmıştır. Dikdörtgen minaresi, özel led ışıklar ve mihrap duvarından sızan gün ışığından faydalanılarak aydınlatılması, kademeli saflarının olması, inşasında kayrak ve bazalt taşlarının kullanılması, kimyasal boya kullanılmaması ve eğimli arazisi nedeniyle yerin altındaymış hissi vermesi Sancaklar Camii’ni diğer dini yapılardan ayıran özellikleridir. Sancaklar Camii, zengin kütüphanesiyle sadece ibadet edilen değil, aynı zamanda halkın okuyarak öğrenebileceği ve fikir paylaşımında bulunabileceği sosyal bir mekandır. Sancaklar Camii, 2011 yılında Barselona’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde geleceğin projesi ödülüne, 2013 yılında Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde dini yapılar kategorisinde dünya birincilik ödülüne ve 2014'te Mimarlar Odası Yapı Ödülü’ne layık görülmüştür. 2015 yılında Londra Tasarım Müzesi tarafından Yılın Tasarımı Seçkisi'nde finalist yapılar arasında sergilenen tasarım, 2015 yılında Mies Van Der Rohe Avrupa Ödülleri arasında en iyi 40 yapıdan biri olarak seçilmiştir. Dünya Mimarlık Birliği WAC tarafından "Yılın En İyi Dini Yapısı Ödülü"nün sahibi olan Sancaklar Camii, en son Royal Institute of British Architects'den (RIBA) Uluslararası Mükemmellik Ödülü'nü almış ve en iyi 20 yapıdan biri olmuştur.

TRThaber(*) “ı” veya “i” ile yazılan ve farklı anlamları olan bu kelimenin de sıkça yanlış kullanıldığına tanık oluyorum. TDK.ya göre:

 

mütevazı

1. sıfat Alçak gönüllü.
2. sıfat Gösterişsiz, iddiasız.

 

mütevazi

1. sıfat, eskimiş Birbirine paralel olan.

2. sıfat, eskimiş, matematik  Paralel.

 

İşte biz de bu pazar -iki haftalık kar tatilinden sonra- Sancaklar Camii’ne gecikmiş bir ziyarette bulunduk. Adresi, Büyükçekmece Karaağaç Mahallesi Sırtköy Çiftliği Mevkii olarak geçiyordu. Bölgeyi az çok biliyoruz, defalarca gidip geldik. Google haritadan da yerini işaretledik mi bulmamız zor olamayacak-tı. Ancak son noktada gene de şaşırıp çevredeki vatandaşlardan destek almak zorunda kaldık.

 

Sabah 9.10 treniyle Bostancı’dan Mustafa Kemal (Halkalı) istasyonuna bir saat sonra varıp, Küçükçekmece gölü kenarından sürüp, Taşköprü üzerinden geçerek Avcılar sahil dolgu alanı sonrası gelen, her zamanki mola yerimiz Çınaraltı Cafe’deyiz (saat 10.45). Kahvaltımızı simit+kaşar ve çayla yapıyoruz. Havalar ısınıyor ancak rüzgar üşütüyor. Bugün sıcak olacağı bildirilmişti halbuki.

 

Her zamanki güzergahımızdan Gürpınar sahiline ulaşarak -sıkı bir tempoyla- Yemen Kahve’de yerimizi alıp pasta ve kahve ile ağzımızı tatlandırıyor, etrafı kesiyoruz (saat 12.40). Belediye halen buranın sahil düzenlemesini bitir(e)memiş! Biraz ayıp olmadı mı? Gerçi gazete haberlerinden öğreniyoruz ki, önceki dönem İBB kendisine oy vermeyen ilçelere el atmıyor, cezalandırıyormuş: “25 yıldır Büyükşehir Belediyesi'nin eli değmiyor” diyerek dert yanıyor Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün.

 

Sahilin hemen ilerisinde hummalı bir marina çalışması var. Bittiğinde oldukça büyük ve ses getirecekmiş gibi görünüyor. Şimdiden açılmış bazı yiyecek-içecek yerleri dolmuş taşmış bile.

 

Yolumuz Büyükçekmece içinden, göl kenarından Karaağaç Mahallesine doğru sürerken, ters yönden gelen –bisikletini iten- genç bir bisikletçi el ediyor, yanımıza gelip lastiğini gosteriyor, eliyle pompa ve yama işareti yapıyor. Ehh, bisiklet dostluğu karşılıklı dayanışmadır. Duruyor-iniyor-tamir takımını çıkarıyor ve lastik sökmeye başlıyoruz. Arkadaş sağır-dilsiz, telefona yazarak anlaşmaya çalışmaktayız. Patlak mı, havası mı inmiş, bir türlü anlaşamıyor/anlatamıyor, patlağı bulamıyor, havayı tam basamıyor, öyle mi böyle mi, yaz babam yaz gibi uğraşılar sonrası o da tamirciye gidiyordum zaten diye teşekkür edip ayrılıyor, biz de yolumuza devam ediyoruz.

 

Gelen göbekten İSKİ diye sola sapıp kısa ama dik bir rampayı tırmanıp dar ancak güzel bir yoldan, bitmiş ve bitmekte olan villa inşaatları ve siteleri yanından geçerek -Google’dan yardım alarak- kararsız kaldığımız bir noktaya geliyoruz. Başım döndü, Google da bazen ağır reaksiyon veriyor. Hareket etmediğinde yönü yanlış gösteriyor. Neyse geçen iki vatandaş imdadımıza koşup bizi doğru yöne çeviriyor.

 

Uzunca ve sıkı bir rampadan tırmanıp emelimize ulaşıyoruz; Sancaklar Camii karşımızda.

 

Kalabalık bir ziyaretçisi var, aynı zamanda bahçesinde duvar örülmesi gibi bir çalışma sürmekte. O nedenle biraz bakımsız kalmış hissini veriyor ortalık. Yapı da köşelerden su almış. Ancak içerde yaratılmış mekan dedikleri gibi etkili. Ne var ki bebesiyle gelip mekanı oyun parkına çevirmiş insanlar. Mihrap ve tırabzanı kaydırak olmuş. Biz yapsak azar işitiriz.

 

Osmanlı mimarisinin, günümüz inşaat teknikleri ve teknolojik gelişmeler sonucunda çağ dışı kalması sebebiyle, bu kalıpların ve alışılmışın dışına çıkarak İstanbul’a sade ve etkileyici bir cami kazandırmış Emre Arolat. Aldığı ödüller de bunu kanıtlıyor.

 

Cami sonrası gene villa sitelerinin kenarlarından geçerek çıktığımız yol artık bildiğimiz bölgeler; hızla Altınşehir’e –burada da yeni bir kavşak oluşturulmuş ve yol biraz dolanıp bir köprüden geçerek eskisine bağlanmakta- ve Halkalı’ya ulaşıyor, trenle Bostancı’ya gidip evin yolunu tutuyoruz. Varışımız 19 gibi. 10 buçuk saattir dışardayız, ancak güzel bir eseri görmenin keyfine değdi. Yeni de bir rota çıkmış oldu.

 

  

 Keşif Turları; Sancaklar Camii’ne Gecikmiş Bir Ziyaret: Dudullu-Bostancı-(tren) Mustafa Kemal-Avcılar-Gürpınar-Karaağaç-Altınşehir-Halkalı-(tren) Bostancı-Dudullu

 

Tur tarihi: 27 Mart 2022

Alınan yol: 82,98 km
Ortalama hız: 17,2 km/sa

En yüksek hız: 56,8 km/sa
Bisiklete biniş süresi 4 sa 49 dk, dışarıda geçen süre 10 sa 31 dk
En yüksek sıcaklık 23 ˚C, en düşük 8 ˚C, ortalama 14,4 ˚C
Yükselti kazancı (çıkış) 1003,3 m, kaybı (iniş) 1023,2 m
En düşük yükselti 0 m, en yüksek 188 m

 

Garmin yol bilgileri Keşif Turları; Sancaklar Camii’ne Gecikmiş Bir Ziyaret

 

Relive yol bilgileri Keşif Turları; Sancaklar Camii’ne Gecikmiş Bir Ziyaret