27 Mayıs 2008

İDO ile yazışma 2

İDO halen Deniz Otobüsü'nde ve Hızlı Feribot'ta bisiklete ücret almakta devam ediyor. Ulaşım aracı olarak bisiklete destek vermesi gerekirken bu yaklaşımlarını anlamakta güçlük çekiyorum. Durumun değişeceği günü zincirle çekiyorum.

From: Mustafa Dorsay
Date: May 27, 2008 10:36:06 GMT+03:00
To: bisigrup
Cc: Kadir Topbas , Ahmet Paksoy , Kerem Arsan , Murat Suyabatmaz , Deniz Som , Ruhat Mengi
Subject: Fwd: İDO : Bisiklet Taşıma Ücreti ile ilgili bilgilerndirme

İDO ile yaptığım yazışmaya burada bir virgül koyuyorum, değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum. İDO'nun bu konuda daha duyarlı davranacağını umarak herkesi bu konuda beklentilerini açıklamaya davet ediyorum. Teşekkürler.
Mustafa Dorsay


From: KArsan@ido.com.tr
Date: May 26, 2008 6:00:39 GMT+03:00
To: Mustafa Dorsay
Subject: Re: İDO : Bisiklet Taşıma Ücreti ile ilgili bilgilerndirme

Sayın Mustafa Dorsay,
Bunu yazdığınız görmek üzüntü verici ,
Topatıp deniz otobüsleri iç hatlardaki bisiklet taşıma ücreti ile aynı şekilde yazılmıştır. Dikkat edecek olursanız , ana fiyat tarifeleri " .gif - resim - " , bisiklet tarifeleri ise "yazı" olarak girilmiştir ve görsel olarak farklılık oluşturan nokta budur.
Bisiklet taşıma ücretleri sabitlendiği 2006 yılından beri de yayındadır..... Ücret tarife bilgilerini her yerde aynı şekilde yazmıyor Örnek : tarife kitapçıkları" ,
Bisiklet için yük bileti kesilmektedir ve şirketin bisiklet için belirlediği fiyatta yük bileti kesilmektedir. İDO AŞ 'nin her türlü farklı yük için yükün ismine kesilmiş bir bilet bulundurma şansı bulunmamaktadır. Bisiklet dışında farklı tip ve türde ( televizyon , diğer beyaz eşya vs ) yükler de söz konusu olabilmektedir.
Konuyu isterseniz İDO Genel Müdürlüğü'ne hitaben yazılmış bir dilekçe ile Genel Müdürlüğü'müze de iletebilirsiniz . Benim size verebileceğim ( neden ücretli vs ) bilgilerin kısıtlı ve tatmin edici olmayacak düşüncesindeyim.
Saygılarımla,
Kerem ARSAN
İDO Pazarlama Uzmanı, İDO Webmaster / www.ido.com.tr
0212 455 71 07
0532 647 79 26
KArsan@ido.com.tr


From: Mustafa Dorsay
Date: May 26, 2008 12:59:17 GMT+03:00
To: KArsan@ido.com.tr
Cc: Ahmet Paksoy , Kadir Topbas , Deniz Som <>, Ruhat Mengi <>, Murat Suyabatmaz <>
Subject: Re: İDO : Bisiklet Taşıma Ücreti ile ilgili bilgilerndirme

Sayın Kerem Arsan,
teşekkür ederim.
Bu fırsatla size benim ve başkalarının da dikkatini çeken bir şeyi söylemek istiyorum. Bana yolladığınız bağlantıda (link) bisiklet ücreti sanki sonradan ilave edilmiş gibi. Ayrı puntoyla dibine sanki durumu kurtarmak için eklenmiş gibi bir düşünceyi akla getirdi. İDO gibi bir kurumun internet sayfasında bir yerde bisiklet ücretinin olması bir başka yerde olmaması bize pek mantıklı görünmedi. Memurun ise bunu bilmiyor olması ve elindeki tarifede bulamaması ve fazla bagaj ücretiyle para tahsil etmesi haklı olduğumuzu gösteriyor. Siz bisiklet için nasıl bir bilet kesiyorsunuz? 4,-YTL'lik bisiklet taşıma bileti var mı?
Saygılarla
Mustafa Dorsay


On May 26, 2008, at 12:34 , KArsan@ido.com.tr wrote:

Sayın Mustafa Dorsay,
4 YTL'yi bugün , Kabataş terminalinden , abataş'tan Başmemur Fatih Tütüncü veya hareket memuru Mustafa Sürünbey 'le iletişim kurabilirsiniz. Kendileri sizi bekliyorlar.
Deniz otobüslerinde ve hızlı feribotlarda ücretli olarak bisiklet taşınmasına yönelik şikayetiniz 2008 müşteri dilek ve şikayetleri veri tabanına kaydedilmiştir .
Bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.
İDO Pazarlama Müdürlüğü
Kerem ARSAN
İDO Pazarlama Uzmanı, İDO Webmaster / www.ido.com.tr
0212 455 71 07
0532 647 79 26
KArsan@ido.com.tr


From: Mustafa Dorsay
Date: May 23, 2008 10:21:59 GMT+03:00
To: KArsan@ido.com.tr
Cc: Ahmet Paksoy , Kadir Topbas , Deniz Som <>, Ruhat Mengi <>, Murat Suyabatmaz <>
Subject: Re: İDO : Bisiklet Taşıma Ücreti ile ilgili bilgilerndirme

Sayın Kerem Arsan,
öncelikle açıklayıcı yanıtınız için teşekkür ederim.
İnternete ücret bilgisini eksik girmeniz bizi memurunuz ile gereksiz yere karşı karşıya getirmiş ve gerilmemize neden olmuştur. Ancak bu ücret uygulamanız memurunuz tarafından da bilinmiyor ki bize internette veya elindeki tarifede bunu gösterememiş ve kafasına göre (hangi sebeple bilemiyorum) bir ücret (fazla bagaj) istemiştir. Araştırmanızın sonucunu çok merak ediyorum.
İDO olarak bisikleti ulaşım aracı olarak kullananlardan, tüm taşımalarda ücret almayarak yanlarında olduğunuzu göstermeniz çok büyük bir destek olurdu. Düsünün İstanbul gibi trafiği bir anarşi içinde seyreden kentte bisikletiyle yola çıkanların her türlü desteğe gereksinimi büyük.
Deniz otobüsünde alan darlığı diyorsunuz ama feribotta böyle bir durum yok. Zaten bisiklet ne kadar yer tutuyor ki? Ben sizden bu konuda çalışma yapılıyor, İDO ve İBB trafik sorununa çözüm olarak bisikleti desteklemek, yollar yapmak ve kullanımını özendirmek üzere çalışmalar içinde gibi bir haber duymayı çok isterdim. 2010 avrupa kültür başkenti İstanbul'un bisiklet yolları ve politikası nedir? Bu kenti bisikletiyle dolaşmak isteyen birisine ne gibi kolaylık sağlanmış? İDO bu konuda ne yapmayı düşünüyor?
Fazla ödediğimiz 4,-YTL'yi Kabataş iskelenizden alabilirim. Kimden ve hangi saatlerde alacağımı bildirirseniz uygun bir zamanda uğrarım. Teşekkürler.
Saygılarla,
Mustafa Dorsay


On May 22, 2008, at 10:17 , KArsan@ido.com.tr wrote:

Sayın Mustafa DORSAY,
İDO tarafından belirlenen bisiklet taşıma ücretleri iç hat deniz otobüsü seferlerinde 2 YTL , dış hat seferlerde (dış hat deniz otobüsü ve hızlı feribot ) ise 4 YTL olarak belirlenmiştir.
WEB sitemizde bu fiyatlara, ana ücret tarifesi sayfasında yer alan ücret tarife linklerinden erişilmektedir.
http://www.ido.com.tr/index.cfm?page=SubPage&textid=308&kapsam=223&In=TR
Sefer Saatleri Tarifeleri 'ne entegre edilmiş ücret tarifeleri altında bu bilgi yer almamaktadır , ancak bu noktaya da eklenecektir.
Mesajınızda belirttiğiniz gibi şehir hatları vapurlarında ücretsiz taşıma yapılmaktadır. Deniz otobüslerinde kalkış - varış zamanları , alan darlığı gibi nedenler bu araçlarda bisikletin ücretsiz taşınması kararının verilmesine engel oluşturmaktadır.
Sizden alınan ücret ise bisiklet başına 1 YTL fazladır. Bu konuyla ilgili olarak araştırma başlatılmıştır. , İDO olarak bu olumsuzluktan dolayı özür dileriz.
4 bisiklet için bizden 4 YTL alacağınız bulunmaktadır. Belirleyeceğiniz bir terminalden bu ücretin iadesini size yapmak istiyoruz lütfen , önceden bize hangi terminale ne zaman gideceğinizi belirtirseniz ödemenin yapılması talimatını verebiliriz.
Bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.
Kerem ARSAN
İDO Pazarlama Uzmanı, İDO Webmaster / www.ido.com.tr
0212 455 71 07
0532 647 79 26
KArsan@ido.com.tr


From: Mustafa Dorsay <>
Date: May 20, 2008 9:07:47 GMT+03:00
To: Ahmet Paksoy
Cc: Kadir Topbas , Deniz Som <>, Ruhat Mengi <>, Murat Suyabatmaz <>
Subject: hizli feribot bisiklet ucreti

Sayın
Ahmet Paksoy
İDO Genel Müdürü
bu iletime yanıt gelecek mi bilemiyorum ama konuyu en yetkili kişiye aktarmayı doğru bulduğumdan şansımı denemek istedim.
Kısaca özetleyeyim:
biz 4 bisikletli 18 mayıs 2008 pazar günü 16:30 seferiyle Yalova'dan Pendik'e hızlı feribot ile dönmek istedik. Biletlerimizi alıp giriş yapmak istediğimizde bizi turnikede adı Yakup Akbaş olan memurunuz durdurdu ve bisikletlerden ücret alınacağını söyledi. Geziye çıkmadan önce internet sitenizde sefer ve ücret tarifelerine bakmış ve çıktılarını da yanımıza almıştık. İnternet sayfanızda hızlı feribot seferleri ve ücret tarifesi altında > http://www.ido.com.tr/uimages/ucret_pendik_yalova_08.gif <> motosikletten başlayan tarifeler vardı ama bisiklet yoktu. Buradan da bisiklete ücret alınmadığını ve bizden ücret alamayacağını açıklamaya çalıştıksa da ikna edemedik. Bize ne bileti keseceğini sorduğumuzda ise fazla bagaj dedi. Biz ise fazla bagajın 20kg'dan başladığını, bisikletin ise 15kg'yi geçmediğinı de anlatmaya çalıştıksa memur sanki orada benim dediğim geçer dercesine bir türlü ikna olmak istemedi. Tarifeyi görmek istediğimizde de elinde birşey yoktu. Bize bisiklet başına 5,-YTL'lik fazla bagaj bileti ödediğimizde ancak geçiş yapabilecegimizi ifade etti. Feribotu kaçırmamak ve daha fazla mağdur olmamak adına mecburen bu ücreti ödeyerek geçişimizi yapabildik.

Şimdi bu nasıl bir uygulamadır anlam veremedim. İnternet sitenizde herşeyi ayrıntısıyla açıklamışsınız. Deniz otobüsünde bisiklet taşındığında 4,-YTL ücret, hızlı feribotta ise ücret göstermemişsiniz. Fazla bagaj 20kg'den başlar, araç ve bagaj taşıma kuralları getirmişsiniz ama uygulamaya gelince memurun kişisel tutumuna bizi terk ediyorsunuz. Nasıl anlamamızı bekliyorsunuz bilemedim. Burası kişilerin kendi istekleri doğrultusunda yönettiği bir işletme mi yoksa kuralları konulmuş ücretleri belirlenmiş bir işletmemidir?
Bisiklete hızlı feribotta ücret ödeniyor mu? Ödenmiyorsa ödediğimiz 20,-YTL'nin iadesini rica ediyoruz. Ödeniyorsa da internette buna açıklık getirilmesini rica ediyoruz. Bizi gereksiz durumlarla karşı karşıya bırakmayınız lütfen.
Buna ek olarak bir konuya daha dikkatinizi çekmek isterim. Şehir hatları bisiklete ücret almamakta ancak deniz otobüsü almakta. Bildiğiniz gibi pek çok avrupa ülkesi trafik sorununa cözüm ve küresel ısınmaya karşı alternatif ulaşım aracı olarak bisikleti önermekte ve desteklemekte. Bizler de bu konuyu benimsemiş ve desteklemeye çalışanlardanız. Neden İDO olarak siz de bizim yanımızda değilsiniz? Neden İstanbul gibi bir kentte ulaşım aracı olarak bisikleti kullananlara destek vermek ve özendirmek amacıyla ücreti kaldırmıyorsunuz?
İlginize teşekkür ederiz.
Saygılarla
Mustafa Dorsay
Emniyetevler, Yamaç Sk. 5A
Çeliktepe - İstanbul
Cumhuriyet, Deniz Som köşesi.

Bakınız:

Konunun öncesi  İDO ile yazışma