20 Ocak 2010

Durum / Bisiklet Turları

Evet, Gökova Pedallarımın Altında kısa adıyla GPA geçen yıl üçüncüsünü de gerçekleştirmesiyle rüştünü ıspatladı. Hatta bununla da kalmayıp bu alanda bir kilometre taşı bile oldu. Ülkemizin güzel coğrafyalarının birinde, Gökova Körfezi’ni dolaşan ve yurtiçi / yurtdışı katılımcıları ile bisikletlileri ve bisikletçileri kucaklayan, özveriyle düzenlenmiş bu organizasyona tekrar teşekkür etmemiz gerekir. Bugüne kadar bu çapta benzeri yapılmamış bisiklet buluşmalarına örnek olacak ve belki de yenilerini doğuracak.

Nitekim geçtiğimiz yıl Muğla Bisiklet Derneği (MBD) de yakın tarihlerde benzeri bir turu gerçekleştirdi. Gerçi bu kadar yakın zamanda bunun yapılmasının gereksiz yere bisikletlileri böleceğini derneğin yazışma platformunda dile getirmiştim. Hatta bir öneride bile bulunmuş, “Gökova’nın neden ilkbahar turunu yapmıyorsunuz?” demiştim. Öyle değil mi, GPA sonbaharda Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusu içinde yapılırken MBD de ilkbaharda Spor ve Gençlik Bayramı’nın coşkusu içinde bir tur düzenlerse bu bölge yılda 2 kez kucağını bisikletlilere açmış olurdu.

O günlerde dernekçe önerime pek ilgi gösterilmemişti. Ancak bugün görüyorum ki bu düşüncemi paylaşan Pierre, 19 – 23 Mayıs tarihlerinde bu bölgede benzeri bir tur hazırlığı için duyuru yapmış. Muğla’dan itibaren herşey dahil 25 avro.

İşte aklın yolu birdir herhalde buna derler. Bizim ilgi göstermediğimize bir yabancı sahip çıkmıştı. Buna da seviniriz, çünkü ülkemiz bisiklet turizmi için bulunmaz bir coğrafya. Yeşil ve mavinin bu denli keyifle buluştuğu ender doğa parçalarına sahip. Bir de üzerine kültür varlıklarını eklediniz mi geleceğin turizm projelerini oluşturmuş olursunuz.

Artık diğer bölgelerimizde de bu konuda girişimlerin yapılmasını dört gözle bekliyoruz.