28 Ekim 2013

Mavi Marmara Kooperatifi

İstanbul’da oturup da adalara veya iki kıta arasını bisikletiyle geçmeyen yoktur. Bu hatlarda taşımacılık yapan tüm şirketler bisikletten ücret almazken Mavi Marmara her türlü itiraza karşın tam para bilet kesmekte.

Nedenini kooperatiften bir türlü öğrenemediğimizden şikayetimizi İBB’ye ilettik. Belediye yetkilileri de kooperatifi, yolcu ücreti dışında bisikletten ücret alınamayacağı konusunda uyardı.

Umarız zabıta ekipleri de denetimlerini sürdürür ve konunun tekrarlanmaması için çalışır.


On 24 Eki 2013, at 09:35, Şevket ÇINAR wrote:

From: Şevket ÇINAR
Subject: bisikletten ücret alınması
Date: 24 Ekim 2013 09:35:55 GMT+03:00
To: "mdorsay@gmail.com", Münir KÜÇÜK <mkucuk@ibb.gov.tr>, Mustafa EROL <mustafa.erol@ibb.gov.tr>, Güngör KARTAL <gungor.kartal@ibb.gov.tr>, Abdüssamet Tuba AVİNCAN <abdussamet.avincan@ibb.gov.tr>

İlgili kooperatife ekteki yazı ile uyarı yapılmış olup zabıta birimlerimizce denetimlerin sıklaştırılması sağlanacaktır bilgilerinize.
Begin forwarded message:
From: Mustafa Dorsay
Subject: bisiklet
Date: 22 Ekim 2013 13:19:46 GMT+03:00
To: Kadir Topbas
Cc: <mustafa.erol@ibb.gov.tr>, <topluulasim1@ibb.gov.tr>, <uzeyir.cakir@ibb.gov.tr>, <muhsin.dogan@ibb.gov.tr>, <sinasen@mavimarmara.net>, <bilgi@mavimarmara.net>, <rezervasyon@mavimarmara.net>, mehmetbozkurt@aydinlik.com.tr, <halklailiskiler@aydinlikgazete.com>, <net@sozcu.com.tr>, <portal@cumhuriyet.com.tr>

Sayın 
Kadir Topbaş
İBB Başkanı

İstanbul, 22 Ekim 2013

Alttaki yazışmalardan anlaşıldığı üzere, Mavi Marmara Kooperatifi’nin adalara yaptığı seferlerde bisikletten ücret alınma nedenine ne kooperatif ne de size bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bugüne kadar bir açıklama getirmedi. Bunun nedenini anlayabilmiş değilim! 
Konuyu size sormak istiyorum: Deniz taşımacılığında İstanbul’da hiç bir şirket bisikletten ücret almazken Mavi Marmara Kooperatifi neden almakta?

Saygılarla,

Mustafa Dorsay
İstanbul
Begin forwarded message:
From: Mustafa Dorsay
Subject: Re: bisiklet
Date: 4 Ekim 2013 13:02:07 GMT+03:00
To: mustafa.erol@ibb.gov.tr
Cc: topluulasim1@ibb.gov.tr, "uzeyir.cakir@ibb.gov.tr" "muhsin.dogan@ibb.gov.tr" , "sinasen@mavimarmara.net" < >, "bilgi@mavimarmara.net" < >, "rezervasyon@mavimarmara.net"

Elinize geçmedi düşüncesiyle tekrar yolluyorum. Acilen konuya ilişkin bilgi talep ediyorum.

./..


On 27 Eyl 2013, at 09:55, Mustafa Dorsay wrote:

Sayın
Mustafa Erol
Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü

İstanbul, 27.09.2013

Bostancı-Adalar denizyolu taşımacılığı Mavi Marmara kooperatifince yapılmakta. Bunun yetkisi de müdürlüğünüzce verilmiş.
Bugün İstanbul’da denizyolu taşımacılığında diğer şirketler bisikletten ücret istemezken, Mavi Marmara tam bilet ücreti almakta. Bu da gidiş-geliş olarak hesaplandığında çok yüksek tutmakta.
Trafik sorununa çözüm katkısı ve çevreci bir ulaşım aracı olması nedeniyle tüm dünya bisiklet kullanımını desteklerken Mavi Marmara’nın neredeyse kullananları cezalandırırcasına para istemesini anlamak mümkün değil.
Bu ücret müdürlüğünüzce mi belirlenmiştir? Bu ücret kaldırılamaz mı? Bunun değişmesi için ne yapmamız lazım?
Mavi Marmara kooperatifine sorduk ancak geri dönme nezaketini göstermediler.
Sizden bisikletliler adına ricamız bize yardımcı olmanız ve bu ücretin alınmamasını sağlamanız.
İstanbul’un karmaşık trafiğinde bisiklet kullanma cesareti gösterenlere lütfen destek verin.

Saygılarla,

Mustafa Dorsay
http://www.bisikletle.blogspot.comBegin forwarded message:
From: Mustafa Dorsay
Subject: Re: bisiklet
Date: 20 Eylül 2013 12:17:28 GMT+03:00
To: rezervasyon@mavimarmara.net
Cc: sinasen@mavimarmara.net, "bilgi@mavimarmara.net"

Elinize geçmedi düşüncesiyle tekrar yolluyorum. 

Yanıtlamak nezaketiniz vardır herhalde.

./..On 12 Eyl 2013, at 11:36, Mustafa Dorsay wrote:
Sayın Yetkili,
Küresel ısınma, çevre kirlenmesi, trafik sorunu gibi pek çok meseleye çözüm getiren bisiklet dünyanın en çevre dostu ulaşım aracı. Bunu artık herkes kabul ediyor. Batılı ülkeler bisikleti teşvik etmek için pek çok konuda destek vermekteler; bisikletle işe gidene sürdüğü km kadar para, toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanma hakkı, park kolaylığı, bisiklet yolları, kiralık bisikletler bunlardan bazıları. Ülkemizde de bilinçlenen yerel idareciler, işletmeler, şirketler, STK’lar bisiklet kullanımını özendirmek ve yaygınlaştırmak için seferber olmuş durumdalar.
Bizler, İstanbul’un karmaşık trafiğinde yer yer canımızı ortaya koyarak ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaktayız. Bunun ne zor bir şey olduğunu ancak binerek anlayabilirsiniz. Saygısız ve dikkatsiz sürücüler, yetersiz bisiklet yolları, yanlış trafik... ve daha pek çoğu.
Mavi Marmara Bostancı-B.Ada hattını kullanmaktayım ve her geçişimde 7 TL (3,5 bana + 3,5 bisiklete), bir de dönüş 14 TL ödemekteyim. İstanbul’da Şehir Hatları, İDO, DENTUR ve TURYOL bisikletten ücret almamaktalar. Mavi Marmara neden bisikletten ücret istemekte?
Mavi Marmara olarak bisiklet kullanımını özendirmek ve desteklemek adına tüm hatlarınızda bisikletten ücret alınmaması için gereğinin yapılmasını rica ederim.

Saygılarla,

Mustafa Dorsay
İstanbul
12.09.2013


İlginizi çekebilir Altur ile yazışma