19 Aralık 2015

Fransız Bisikletçiye Çarparak Ölümüne Neden Olan Sürücü Hakim Karşısında


Marmaris'te otomobiliyle, emniyet şeridinde bisikletiyle ilerlediği ileri sürülen Fransız gezgin 59 yaşındaki Christian Jean Auguste Niaffe'ye çarparak ölümüne neden olan Necip Korucuoğlu'nun 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. Korucuoğlu ifadesinde, Niaffe'nin bisikletiyle zikzak çizmesi nedeniyle kazanın meydana geldiğini ileri sürerken, duruşma tanıkların dinlenmesi için ertelendi.


40 ülkeyi gezdikten sonra Türkiye'de bisiklet turuna çıkan Christian Jean Auguste Niaffe'ye, geçen 24 Mayıs'ta Marmaris'e 15 kilometre uzaklıktaki Taşhan Mevkii’nde rampa çıkarken virajda 33 yaşındaki Necip Korucuoğlu yönetimindeki 48 SK 338 plakalı otomobil arkadan çarptı. Ağır yaralanan Fransız bisikletçi Niaffe hastanede yaşamını yitirdi. Kazanın ardından 8'de 8 oranında kusurlu bulunan otomobil sürücüsü Korucuoğlu hakkında, Marmaris 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın 85/1'inci maddesini içeren 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması 16 Aralık 2015’de görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık Necip Korucuoğlu, Trafikte Haklarım Derneği Başkanı Yasemin Usta ve bir grup dernek üyesi, Muğla Bisiklet Derneği üyeleri ve tarafların avukatları katıldı.

‘Bisikletli Zikzak Çizdi’ İddiası

Duruşmada sanık Necip Korucuoğlu polisteki ifadesini tekrarlayarak, olay sırasında 80-90 kilometre bir hızla gittiğini belirterek, "Yolun sağında üzerinde sırt çantası, arkasında ise römork şeklinde valizi takılı olan bisikletliyi gördüm. Aramızda 5-10 metre mesafe kaldığında maktul bisikletiyle zikzak yapıp, tekrar şeridine geçti. Çarpmamak için manevra yaptım. Ancak, kurtaramayıp bisikletin arkasındaki seyyar römorka çarptım. Maktul dengesini kaybedip aracımın ön sol camına düştü. Camda hasar oluştu. Bu sırada refleks olarak gözlerimi kapatmışım. Açtığımda araç durmuştu. Olayın şokuyla fren yapmışım" dedi. Korucuoğlu, 10 yıldır ehliyeti olduğunu ve ilk kez kaza yaptığını da söyledi. Duruşmada Muğla Bisiklet Derneği ve Trafikte Haklarım Derneği davaya müdahil olarak dilekçe verdiler. Mahkeme, her iki derneğin taleplerini reddedip, tanıkların ifadelerinin dinlenmesine karar verdikten sonra duruşmayı erteledi.

‘Kasıtlı ve Bilinçli Taksirden Yargılansın’

Duruşma çıkışında bir açıklama yapan Trafikte Haklarım Derneği Başkanı Yasemin Usta, "Burada bisikletiyle 40 ülke dolaştıktan sonra ülkemizde hayatını kaybeden Fransız bisikletçinin ilk duruşması için toplandık. Christian'ın hiç bir yakınının soruşturma sürecinde başvuruda bulunmadığını öğrendik. Muğla Bisiklet Derneği ve Trafikte Haklarım Derneği olarak davaya müdahil olmak istedik. Talebimiz kabul edilsin ya da edilmesin dava sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Kaza sonrası açılan kamu davasında tutuksuz olarak yargılanan sanık taksirle ölüme sebebiyet vermekten yargılanıyor. Oysa biz Fransız bisikletçinin uyarıcı, yansıtıcı işaretleri tam olan bisikleti ve emniyet şeridinde arkadan çarpması sonucu ölümüne neden olan kişinin olası 'kasıt ve bilinçli taksirden" ceza almasını istiyoruz. Mahkemenin trafik kazalarını önlemeye yönelik örnek olacak, üst sınırdan emsal bir kara vermesini bekliyoruz. Caydırıcı cezalar olmadığı sürece trafik kazalarıyla ilgili korkunç tablo ortadadır. Genelde trafik kazalarına taksir hükümleri uygulanıyor. Bunların üçte ikisine de İnfaz Yasası nedeniyle son sene de denetimli serbestlik verilirken caydırıcı hiç bir tarafı ne yazık ki kalmıyor. Trafiğe çıkan tüm sürücüler kendi canlarını düşünmeyebilirler ancak hiç kimseye bu acıları yaşatma hakları yok" dedi.

Bilgilendirme için Ali’ye teşekkürler.