3 Mart 2011

Critical Mass BrazilSao Paulo - Güney Brezilya'da 100'ün üzerinde bisikletli eylemcinin içine dalan bir araç, bisikletlilerin havada uçarak sert asfalta düşmelerine neden oldu.
Amatör bir video filmiyle tespit edilen dakikaların sonunda kimse ölmüyor, ancak en azından 40 kişi kırık ve kesiklerle ayrılıyor.
Olay yerinden kaçan şoför sonrasında polis tarafından sorgulanıyor. Adının açıklanmadığı sürücü, arabasının etrafının sarıldığını, darbe aldığını ve bu nedenle can korkusuyla paniğe kapıldığını söylemiş.
Critical Mass’e katılan bir bisikletçinin açıklaması ise, aracı kullanana kimsenin müdahale etmediği şeklinde: "2 blok boyunca peşimizden geldi. Sakin olmaya çalıştık, ancak 3. blokta üzerimize sürdü. Savaş sahnesi gibiydi ortalık; ezilmiş bisikletler, yerlerde kan içinde yatanlar."
Müfettişler, şoförün adam öldürmeye teşebbüsten mahkemede yargılanabileceğini açıkladı. Brezilya yasaları gereği savcılar, 30 gün sürebilecek polis soruşturması bitiminde de suçlamada bulunabiliyor. Sürücü şu an serbest.
Kaynakça: The Huff Post Green