11 Şubat 2020

İBB’de Bisiklet Şefliği Birimi Kuruldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bisikletli ulaşımın sorunlarına çözüm amacıyla Bisiklet Şefliği birimi kurdu. Birimin başına Ümraniye’deki evinden Bakırköy’deki işyerine Marmaray’ı kullanarak katlanır bisikletiyle giden Rukiye Demirci atandı.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, Rukiye Demirci, İstanbul trafiğinde bisiklet kullanırken karşılaşılan sorunların güzergâha göre değişiklik gösterdiğini düşünüyor.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nde bir ay önce Bisiklet Şefliği birimi kuruldu. 12 yıldır müdürlükte şehir planlamacısı olarak çalışan ve Ümraniye’deki evinden Bakırköy’deki işyerine Marmaray’ı kullanarak katlanır bisikletiyle giden 37 yaşındaki Rukiye Demirci, yeni kurulan birime Bisiklet Şefi olarak atandı.

Aynı zamanda profesyonel olarak resim de yapan Demirci, geçen yıl ilk kişisel sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. Ama onun asıl özelliği bisiklete olan tutkusu. Katlanan bisikletini bir çanta gibi gittiği her yere, hatta işyerinde bile yanında taşıyan Demirci, altı yıldır İstanbul’da bisiklet kullanıyor. Üç yıldır, iki yaka arasında işe bisikletiyle giden Demirci, neden bu görevde olduğunu şöyle aktarıyor: “Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanan biri olduğum ve bisikletli ulaşımın sorunlarına hâkim olduğum için karar verici ve yönlendirici bir pozisyonda olmak istedim.”

‘Farkındalık arttırılmalı’

Onun için bisiklet, hızla akan hayatta yavaşça süzülmek demek. Demirci’ye göre güvenli bir bisiklet sürüşü için öncelikle “bisiklet yolu” değil “bisikletli ulaşım” farkındalığının arttırılması gerektiğini söylüyor.
Katkıları için Gülsevil’e teşekkürler.Neden görevden alındı? (20.04.2020)