29 Mayıs 2023

[bisikletle]Türkiye: Marmara’dan Ege’ye, oradan Akdeniz’e...

1941 yılında Ankara'da toplanan Birinci Coğrafya Kongresi Türkiye'yi yedi coğrafi bölgeye ayırmıştır. Adı geçen kongrenin çalışmalarında; Türkiye'nin üç tarafının denizle çevrilmiş olması, uzun kenarları boyunca kıyıya paralel dağ sıralarının bulunuşu, bu dağların yüksek, ama az engebeli olan orta kesimi deniz etkisinden ayırması, bu yüzden kıyı şeridiyle iç kesimler arasında iklim, doğal bitki örtüsü, tarım çeşitlerinin dağılımı ve bunların ulaşım sistemlerine ve konut tiplerine etkisi gibi etmenler göz önünde tutulmuş ve Türkiye'nin dört kenar bölgeyle, üç iç bölgeye ayrılması mümkün olmuştur. Tespit edilen yedi bölgeden ilk dördüne komşu olduğu denizin adı verilmiştir (Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri). Diğer üç bölge de Anadolu bütünü içindeki yerlerine göre adlandırılmıştır (İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri).

 

İşte en alçak bölgeden en uzun kıyıları olana, oradan kışın en ılık olan bölgeye doğru kültürel ve sosyal bir yolculuk; Marmara’dan Ege’ye, oradan Akdeniz’e...

[bisikletle]Türkiye projesi çerçevesinde bölgeyi kapsayacak turlarda izlenecek rotalar, uzaklıklar, yolların niteliği, gezilip görülecek tarihi ve doğal güzellikler, konaklama, yeme-içme ve yerel kültürler hakkında bilgi toplamak üzere 4 Haziran’da pedallar dönmeye başlıyor.


----------


4 Temmuz akşamı İstanbul'a Muğla'dan döndüm. Çok keyifli bir tur oldu. Gezi notları pek yakında Blog’da.

 

3 il + 11 ilçe + 2 köy/mahalle = 1255 km