5 Mart 2024

Osman Cem Gençtürk... (önce bisikletçi)


Haliyle; benim için bisikletçi, ama fazlası var; müzisyen. Yılını tam hatırlamıyorum, 2016 olabilir, Beşiktaş iskelesine iniyoruz..., bisikletleyiz... Yanıma yanaşan biri adımı söylüyor. Hoppala oluyorum! Bisikletçiyim diyor, Fikret Albay diyor..., sırtında kocaman bir gitar kılıfı, deniz subayı olduğunu öğreniyorum... O gün tanıştık, dost olduk... Sonrasında birlikte günübirlik turlar yaptık, pedalladık... İki üç sene önce İzmir’e, Seferhisar yakınlarına taşındı, uzak kaldık... Ama kopmadık. Bugünlerde yeni bir EP’si (*) çıktı: Arkası Yarın 


(*) İngilizce açılımı: extended play / uzun çalar; ortalama bir albümden daha kısa, genellikle 4-5 şarkı içeren kayıtlar.


 

1970 yılında Bursa’da doğan Osman Cem Gençtürk, müzik ve gitarla ilk kez 1989’da, üniversite yıllarında psikoloji okurken tanıştı. O tarihten itibaren müzik, profesyonel işlerinin yanında hep hayatındaydı.

 

23 yıl T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda askeri psikolog olarak çalışıp, 2019 yılında emekli olduktan sonra müzikal üretime ve yaşantısına daha fazla ağırlık verdi. 2020 yılında Otuzbeşlik grubuyla “Otuzbeşlik Koş Yardıma” albümünü yayınladı. İlk teklisi “Bir Gün Gelir” Mayıs 2023’te, ikinci teklisi “Yeniden” Eylül 2023’te tüm dijital müzik platformlarında yayınlandı. Müzikal üretime ara vermeden devam etti. Üçüncü şarkısı “Arkası Yarın” da hazır olunca, söz ve besteleri kendisine ait olan ve yine kendisinin seslendirdiği bu 3 şarkıdan oluşan ilk EP’si “Arkası Yarın” 1 Mart 2024’te tüm dijital müzik platformlarında yayınlandı.

 

Prodüksiyonunu da kendisinin yaptığı “Arkası Yarın” albümünde yer alan şarkıların müzikal yapıları birbirinden farklı olmakla birlikte, hepsinin sözleri “umut” kavramına odaklanmaktadır. Şarkıların tamamı, günlük hayatta ağırlığını hissettiğimiz sorunların zamanla azalacağını ve umudumuzu canlı tutmamız gerektiğini anlatıyor.

 

Sanırım yakında bisikletle ilgili bir bestesi de çıkacak (-tır)... : ))

  

Birlikte pedalladığımız geziler İki Yol Bisikletçisi ile Ömerli, Kanal İstanbul: Ne Pahasına? Elveda Sazlıbosna...

İlginizi çekebilir Sancaklar Camii’ne bisikletle, Yalova Keşif Turları: Güneyköy II, “Bisiklet Sergisi”, Büyükada