22 Nisan 2014

Freeride Downhill
Freeride, dağ bisikleti sporunda bayır aşağı parkurlarda doğal engeller üzerinden 10 metreye kadar atlayış ve sportif manevraların teknik beceri içinde Mtb-bisikletlerle yapılması olarak tanımlanıyor. Freeride ciddi bir beden ve bisiklet hakimiyeti gerektiriyor.

Freeride’in doğum yeri Kanada’nın kuzey kıyısı, Whistler B.C ve Vancouver şehirleri. Burada inşa edilen ahşap konstrüksiyonlar, ilk yapay parkurlar ve bugün North Shore Trails olarak anılmakta. Her yıl düzenlenen etkinliklerle de büyük ilgi toplamakta.

Downhill, dağ bisikleti yarışlarının bir çeşidi. Amaç, bayır aşağı bir parkurun en kısa sürede tamamlanması. Doğal engeller ve kaba yollarda saatte 70 km’yi aşan hızda bisikleti kontrol altında tutmak ve başarılı olabilmek hiç de kolay değil. Teknik yönden kadronun dayanıklılığı, amortisör, frenler, lastikler, gidon ve oturma pozisyonu her açıdan önem taşımakta. Darbelerin etkisi bu sürüşte vites ve zincirin özel olmasını gerektiriyor. Sürücünün yapısı ise çok daha önemli: darbelere karşı güç, koordinasyon, ince beceri, zihinsel dayanıklılık, nabzın kontrolü, korkusuz ancak saygılı... Sürücü bedenine oldukça fazla yük binmekte.

Freeride Downhill, yani bayır aşağı serbest sürüş. Bu konuda sayısız film var, hepsi de birbirinden heyecanlı. Adrenalin yüklü bu filmlere güzel bir örnek altta. Becerisi kadar çekim, montaj, müzik ve özellikle coğrafyası apayrı keyif vermekte. Hele de HD kalitesinde izlendiğinde.

Ancak yüksek risk taşıyan bu sürüşler her zaman istenildiği gibi gelişmemekte.

Katkısı için Oğuz’a teşekkürler.


Not: YouTube videolarını göremiyorsanız DNS ayarlarınızı değiştirin lütfen.

İlginizi çekebilir San Francisco Sokakları, Hoş/Nahoş