15 Şubat 2021

Bisiklet, Yeni Dünyada Makam Aracı Olacak


Yeşil üretimle bu yıl 15 milyar USD ihracat hedefleyen Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Ocak ayındaki ‘EİB Sürdürülebilirlik Günleri’nin ardından sürdürülebilirlik ve çevre bilinci ile örtüşen 12 Şubat–Kışın İşe Bisikletle Gitme Günü’ne de katılım sağladı. 

 

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz ve çalışanların bir bölümü “12 Şubat–Kışın İşe Bisikletle Gitme Günü”nde evlerinden Ege İhracatçı Birlikleri’ndeki mesailerine bisikletleriyle geldi. 

 

“12 Şubat–Kışın İşe Bisikletle Gitme Günü” dışında da EİB çalışanlarının önemli bir bölümünün bisikletle işe geldiği bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir’in gerek coğrafi gerek iklim yapısı ile bisikletin yaygın bir şekilde kullanılmasına olanak tanıdığını kaydetti. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentte bisiklet kullanımını geliştirmek için hayata geçirdiği bisiklet yolları ve BİSİM Projesi’nin ve yeni yapılan bisiklet yolu güzergahlarının meyvelerinin toplanmaya başladığına değinen Eskinazi, şöyle konuştu: “Dünya’da da bisiklete bir talep artışı var. 2020 yılında bisiklet ihracatımız 92 milyon USD’a ulaştı. Dünya genelinde iklim değişikliği ile ilgili bilinç arttıkça bisiklet kullanımının ve ihracatının artmasını bekliyoruz.”


Ege İhracatçı Birlikleri olarak, sürdürebilirlik ile ilintili tüm etkinliklere önem verdiklerinin altını çizen Eskinazi, sözlerini şöyle tamamladı: “Sürdürülebilir bir dünya için, sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir ihracat” sloganıyla çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. İzmir “12 Şubat–Kışın İşe Bisikletle Gitme Günü” organizasyonunda ön sıralarda yarışıyor ve şu anda ikinci sırada yer alıyor.” 

 

2017 yılında Avrupa’da 52 kentin bisiklet kullanımında birbirine meydan okuduğu Avrupa Bisiklet Yarışması (European Cycling Challenge – ECC) İzmir birinciliği elde ettiğini hatırlatan Eskinazi, buradaki başarının bir benzerinin “12 Şubat–Kışın İşe Bisikletle Gitme Günü”nünde de elde edeceğini beklediklerini söyleyerek sözlerini noktaladı.

TurkInternetİlginizi çekebilir Utrecht Şehri Dünyanın En Büyük Bisiklet Park Alanını Açtı, Özel halk otobüsü şoförü bisikletli kadın yolcuya saldırdı, Türkiye'de bir ilk! Konya'da bisiklet tramvayı raylarda