17 Nisan 2021

Bisiklet İçin Motorlu Römork


Biomega tarafından tasarlanan Ein, yükün sürücü yerine kendi motoru tarafından çekilmesini sağlayan elektrikli bir bisiklet römorku.

 

Mikro mobilite pandeminin de etkisiyle hızla yükseliyor. Hatta bu mikro araçlara duyulan ilgi nedeniyle ülkemizde de e-scooter yönetmeliği de tekrar düzenlendi. Bu süreçte, taşıma/kargo ve kamp için de ideal bisiklet ve scooter tasarımlarıyla sıkça karşılaşmaya başladık. Römork bisiklet karavanı, elektrikli kargo bisikleti, sürücünün insan taşımasını sağlayan bisiklet ve scooter’lar ve römorkla yük taşıyabilen arazi scooter’ı aklımıza kazınan örneklerdendi. Ein de bisikleti yük taşıma amaçlı kullananlar için oldukça etkileyici bir tasarım olarak bu gruptaki yerini alıyor.


Danimarkalı elektrikli bisiklet üreticisi Biomega tarafından üretilen Ein; monokok polipropilen bir gövde, alüminyum iskelet ile kol ve 250 vatlık bir göbek motoru ile donatılmış tek bir arka tekerden oluşuyor. Motor, römork gövdesinde bulunan ve yeniden şarj etmek için çıkarılabilen bir lityum iyon pilden güç alıyor.

 

Kargo veya çocuk taşıma amaçlı kullanılabiliyor


Biomega’nın açıklamalarına göre, bisikletçi durduğunda veya hızlandığında römork tekerleğinin artan dönme hareketi algılanıyor. Motor, bu hareketle orantılı olarak anında tepki veriyor ve bisiklette bir yavaşlama algılayana kadar tekerleğini aynı hızda hareket ettiriyor. Bu sayede de römorkun yarattığı ağırlık sürücüye yük olmuyor.

 

Ein, su geçirmeyen plastik kapağı sayesinde güvenli bir kargo aracı olarak işlev görebiliyor. Öte yandan içine 2 ayrı çocuk koltuğu eklenerek çocuk taşımayı da mümkün kılıyor. 5 saatlik şarjla 85 ila 150 km yol alabiliyor. Taşınan yükün ağırlığına göre bu menzil değişkenlik gösterebiliyor. 

BigumiguIndiegogo 

İlginizi çekebilir SmartSaddle, bisiklet sürme rahatsızlığının sonunu getirmek için yola çıkıyor, Liv 2020–Kadın markası yeni Thrive E+ Pro ve Thrive E+ EX Pro e-Bisiklet modellerini tanıtıyor, Cam Bisiklet