19 Aralık 2016

Büyükada

Havaların soğuduğu ama yağışın olmadığı bir günde hep birlikte ilk defa Adalar Turu yaptık. İlkini Büyükada’ya, ileri zamanlarda diğer adalara.

Beton İstanbul, yeşil oranı % 2,2. CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, İstanbul'un karşı karşıya kaldığı kuraklık tehlikesine dikkat çekerek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na "Bugün bir beton kente dönüştürdüğünüz İstanbul için vicdani ve manevi olarak suçluluk duygusu hissediyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Halka açık yeşil alan açısından dünyadaki metropolleri kıyaslayan uluslararası bir araştırmaya göre İstanbul'da yeşil alan oranının yalnızca yüzde 2,20 olduğunu söyleyen Didem Engin, bu oranın Londra'da yüzde 33, Madrid'de yüzde 35, Singapur'da yüzde 47, Moskova'da yüzde 54 olduğunu sözlerine ekledi.

Engin, incelenen 33 metropol içerisinde İstanbul’un sondan 2. sırada yer aldığını vurguladı.Böylesine betonlaşmış bir şehirde ada, havası, mimari yapısı ve coğrafyasıyla adeta bir vaha. Bu mevsimde fazla da ziyaretçisi olmadığından çok keyifli, eğlenceli ve kahveli bir gezi oldu.

Sabah Eminönü’nden 8.30 gemisine binen Hasan Ayg., Levent, Serhan, Varujan ve Kamil’e bizler, Mustafa E., Esin, ve İhsan ile 8.50’de Kadıköy’den dahil olduk. Gemide yapılan kahvaltı, bolca muhabbet ve 1 saatlik bir yolculuk sonrası 10 kişi olarak adaya çıktık (daha sonra Haluk’un katılmasıyla 11 olduk). Rehberimiz İhsan’ın peşinden başlayan gezi önce adanın Kuzey-Güney doğrultusuna dik olarak çıkan Dil Burnu’nun iki yanındaki Yörük Ali ve Nizam Plajları, Luna Park, Aşıklar, Viranbağ kır gazinoları, koruluklar… yani ‘Büyük Tur’ olarak adlandırılan rotayı izledi.

Hava soğuk olmasına rağmen güneş içimize mutluluk ışınlarını öylesine kuvvetli yolluyor ki hepimizin ağzı kulaklarında. Ada malum tepeli, inişleri çıkışları var. Yollar idare eder, yer yer delik ve yamalı. Yerleşim dışındaki bitki örtüsü, iğne yapraklı orman ve maki. Burada orman kuran tek ağaç türü ‘kızılçam’. Yerleşim yerlerinde ise pek çok egzotik bitki türü Ada’ya uyum sağlamış durumda.

Büyükada, Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski Yunanca adı Prinkipos'tur ve "Prens" anlamına gelmektedir.

Büyükada'da biri güney, diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe'dir. Kuzeydeki tepe ise 164 metre yükseklikteki Manastır Tepesi'dir.

Varujan da yol boyunca geçtiğimiz yerlere ve adaya ilişkin ayrıntılı bilgiler vermekte. Saat Meydanı, Stalin dönemi Rusya’sından sürgün edilen, Lenin döneminin önde gelen siyasetçilerinden olan Troçki’nin Büyükada’da dört yıl oturması, Reşat Nuri Güntekin’in ailesi ile birlikte oturduğu ev, Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi, Sakızlı Kazım Paşa tarafından, Kaludi Laskaris Kalfa'ya 1911'de yaptırılan Splendid Palas, Turgut Cansever ve Abdurrahman Hancı tarafından 1950-52 yılları arasında tasarlanmış Anadolu Kulübü...

Paytoncuların atları yollarda. Kimi kaçmış peşinden koşanlar. Bisiklet kiralayıp dolaşanlar. El ele tutuşmuş çiftler. Ara sıra geçen atlı arabalar ve bolca 3teker elektrikli araçlar. Zaman zaman dağılsak da gene bir noktada buluşup adanın tamamı olmasa da çoğunu turladık. Yaklaşık 30 yıldır boş olan dünyanın en büyük ahşap binası unvanını halen koruyan Rum Yetimhanesi, İmparatoriçe İrene ve Patrik Hrisantos’un da gömülü olduğu Rum Ortodoks Mezarlığı, Kurşunburnu Şehit Ormanı, Aya Yorgi Kilisesi ve manastırı, ki burada her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül günlerinde sayısız insanın 200 metrelik yolu tırmanıp kiliseye ulaşınca, inancı doğrultusunda dua ettiği, niyet tuttuğu ya da şifa umuduyla siyah cübbeli bir Ortodoks papazdan dua dilediği görülebilir.
Tarihte Bugün: Kürk Mantolu Madonna, ilk olarak 1940 yılında Hakikat gazetesinde “Büyük Hikaye” başlığı altında 48 bölüm olarak yayımlandı, sonra 1943 yılında Remzi Kitapevi tarafından basıldı.

Yıl 2016, TV8'de yayınlanan 'Aramızda Kalmasın' programında Funda Özkalyoncuoğlu ve Sena Keçeli, Sabahattin Ali'nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna'nın ünlü pop şarkıcısı Madonna hakkında yazıldığını söyleyerek skandal bir gafa imza atıyorlar.

Varujan’ın patlayan lastiğini el birliği ile tamir edip sonrasında ısmarlanan kahveler ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan 15.00 vapuruna binerek güzel bir geziyi sonlandırıyoruz. Ama tekrar gelip görmediğimiz Adakule, Herbarium, Meryem Ana (Panayia) Kilisesi, Hamidiye Camii, Adalar Müzesi, Ayios Demetrios Kilisesi, Hristor Manastırını ziyaret edeceğiz.

Haydoy’a bağışlar için teşekkürler.

Büyükada: (Dudullu)-Kadıköy-gemiyle Büyükada-Kadıköy-(Dudullu)

Tur tarihi:18 Aralık 2016
Kat edilen mesafe: 54,15 km.
Ortalama hız: 11,6 km/sa.
Bisiklete biniş süresi 4 sa. 39 dk., dışarıda geçen süre 9 sa. 49 dk. 
En yüksek sıcaklık 14 ˚C, en düşük 1 ˚C, ortalama 6,6 ˚C
İrtifa kazancı (çıkış) 1003 m, kaybı (iniş) 1016 m.
En düşük irtifa 0 m., en yüksek 182 m.

Garmin yol bilgileri Büyükada

Sami Bey ustanın atölyesi


Rum Yetimhanesi, Büyükada    

Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada 
Foto katkıları için Levent ve Varujan’a teşekkürler.