10 Aralık 2020

Bisikletiyle Hacca Giden Hendekli


1911 yılında Bolu-Düzce Aziziye köyünde doğan Mehmet Neşet Öz, Çanakkale’ye Bolu’dan giden Çanakkale şehitlerinden Esat Öz’ün oğlu. Annesi Aişet 3 aylıkken vefat ediyor. Yaklaşık 3 yaşlarındayken hem öksüz hem yetim kalıyor. Yakın akrabalarının ellerinde büyütülerek, Osmanlıca, Arapça ve Türk alfabesi eğitimlerini tamamlıyor. Memleketinde imam olarak göreve başlıyor.


İlerleyen yıllarda Adapazarı Hendek Kargalıhanbaba köyüne yerleşiyor. Müftülüğün görevlendirmesi üzerine şehir şehir gezerek çeşitli bölgelerde vaaz hocalığı yapıyor. Vazifeleri sırasında bisikleti ile bir kaza geçiriyor. Kamyonu sollarken arkasından gelen taksiyi görmüyor; sadece bisikleti parçalanıyor. Bu kaza onu bisiklet sevgisinden vazgeçirmiyor.

 

Aradan yıllar geçiyor. 1964 yılında Mehmet Neşet amca bisikletiyle hacca gitmek istiyor. Fakat gideceğini kimseye ilan etmiyor. Görevi gereği ülke içindeki seyahatleri sırasında Tokat’ta görev yapan oğlu Aydın Öz’e uğruyor. Kendisine “sıcak ülkelere gidiyorum” diyerek bisikleti ile yola çıkıyor. Cebinde sadece 66 lirası var. Yollarda paraya ihtiyacı çok olmuyor. Vaaz verdiği yerlerde önüne sofralar kuruluyor.

 

Tokat’tan bisikleti ile Cilvegözü Sınır Kapısı'na varıyor. 1952 yılına ait pasaportunu gösteriyor. Fakat 5 bin lira döviz alması gerektiği söyleniyor, parası olmadığından geçemiyor.

 

Yolundan vazgeçmiyor. Tel örgülerden yol arkadaşı olan bisikletini atıyor. Ardından kendisi de atlıyor. Bu kez üstünde geldiği yol arkadaşı bisikletini kucağına alıyor. Mayın tarlasından geçip Suriye asfaltına çıkıyor. Bisikletine binerek hızla ilerliyor. Ürdün’ün başkenti Amman’a varıp mola verdiği sırada tanıdıkları ile karşılaşıyor. “Buradan öteye zorlanırsın, bizimle gel” diyorlar. Başta kabul etmiyor ama zorla ikna ediyorlar. Bisikletini Amman’da birisine emanet edip tanıdıklarıyla yola devam ediyor. Otobüsle Mekke’ye varıp Hac vazifesini tamamlıyor.

 

Dönüş yolunda bir aksilik yüzünden otobüsü kaçırıyor. Arabadan arabaya aktarma yaparak Amman’a varıyor ve bisikletine kavuşuyor. Ürdün ve Suriye'yi geçtikten sonra, “Nasılsa memleketime gidiyorum” diyerek bisikletiyle Türk hududuna geliyor. İşte orada, 5 bin liralık döviz almadığı ve kaçak geçtiği için tutuklanıyor.

 

Mehmet Neşet Öz’ün bisiklet yolculuğu savcının çok dikkatini çekmiş. Savcının talebiyle bisikletli fotoğrafı çekiliyor. Ve o fotoğrafı Hürriyet Gazetesi basıp haber yapıyor. Ailesi haberi gazeteden öğreniyor. Yanına gidiyorlar ama alıp getiremiyorlar. Yargılanarak 27 gün Hudut’ta, cezaevinde yatıyor, sonra beraat ediyor. Yol arkadaşı bisikletiyle otobüse bindirilip evine gönderiliyor.

 

Mehmet Neşet Öz 19 Şubat 1976'da vefat etmiştir.

AkyaziKatkıları için Ahmet’e teşekkürler.

 

 

 

 

İlginizi çekebilir İstanbul Halk Otobüsleri, Bisiklete binenler maske takmak zorunda mı?, Türkiye'de bir ilk! Konya'da bisiklet tramvayı raylarda