3 Ekim 2016

Gran Fondo MarmaraEkim ayında gerçekleştirilecek ulusal çaptaki büyük bir spor organizasyonu Bursa'dan başlayıp İstanbul'da nihayetlenecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere, Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Yalova Valilikleriyle Bursa, İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri de bu organizasyonun iştirakçileri arasında yer alıyor.

Gran Fondo nedir?

Gran Fondo, Avrupa'dan başlayan ve giderek yayılan bir bisiklet yarışı organizasyonu. Lisanslı ya da lisanssız amatör bisikletçilere açık bu organizasyon ile uzun yol bisiklet yarışları yapılıyor.

İsmi, "Gare di fondo" yani "mesafe yarışları" deyiminden gelen bu yarışlar, çoğunlukla, katılımcıların yaş ve düzeyine göre, aynı parkurda ama farklı mesafe ve zorluk düzeyinde organize ediliyor.

Gran Fondo yarışları, bir spor müsabakası, kültürel bir deneyim ve sosyal sorumluluk hareketi olarak bisiklete binen kitleleri bir araya getiriyor.
Avrupa’da on yıllar boyunca oldukça popüler hale gelen geniş katılımlı 'Gran Fondo Bisiklet Yarışları', her geçen yıl diğer kıtalara yayılmaya ve yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Bursa nasıl dahil oldu?

16 Ekim tarihinde Bursa Kent Meydanı'ndan başlayacak Gran Fondo Marmara'ya Bursa'nın dahil edilmesinde işadamı Ömer Kafkas önemli rol oynar. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda bu organizasyonun planlama aşamalarına şahit olduğunda fikrini söyler ve "Bu yarış mutlaka Osmanlı'nın payitahtı Bursa'dan başlamalı ve yeni açılan Osmangazi Köprüsü'nden geçilerek İstanbul'a uzanmalı" der. Bakanlıkça kabul gören bu öneri sonrası Kafkas, projenin koordinatörü olarak görev alır. Şimdi ise harıl harıl bu projenin hatasız bir şekilde gerçekleştirilmesi için çaba gösteriyor.

İki parkur var

Uzun parkuru, Bursa'dan başlayıp İstanbul Maltepe sahilinde sonuçlanacak yarışmanın kısa parkuru da Yalova Altınova'dan start alacak. Kısa parkuru 58 km, uzun parkuru da 131 km olan yarışmanın teknik detayları UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetmeliklerine göre düzenlenecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun da aktif olarak yer aldığı organizasyona katılım ise ücretsiz. Bugüne kadar kısa parkura 775, uzun parkura 608 kişi olmak üzere toplam 1383 sporcu kayıt yaptırmış. Organizasyonun gerçekleştirileceği 16 Ekim tarihine kadar bu sayının 2-3 bin sporcuyu bulması bekleniyor.

Detayları merak edenler organizasyonun http://granfondomarmara.com/tr adresli sitesinden bakabilirler.


Katkıları için Seçil’e teşekkürler.