6 Mart 2021

İstanbul’da “Bisikletliyi Fark Et” Kampanyası


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, bisiklet kullanıcılarının sürüş güvenliğine destek vermek için motorlu taşıt sürücülerine yönelik bir iletişim kampanyası başlattı. “Bisikletliyi Fark Et” mesajları 77 Değişken Mesaj Sistemi ekranından paylaşılıyor.

 

Şehrin birçok noktasında sürücülere yol bilgilendirmesi yapan DMS (Değişken Mesaj Sistemi) ekranlarında “Bisikletliyi Fark Et” mesajları yayınlanmaya başladı. Paylaşılan mesajda ayrıca bir bisikletliyi sollarken gerekli olan güvenli geçiş mesafesi 1,5 metreye de vurgu yapıldı.

 

Kampanya E-5 ve D-80 karayolları dışında bulunan 77 adet DMS ekranlarından dönüşümlü olarak İstanbul’un tüm ilçelerinde yıl boyunca devam edecek.

 

Amaç, bisikletli ulaşım bilincini artırmak

 

İstanbul Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, bisikletli ulaşım bilincini arttırmak için büyükşehir belediyesine ait birçok iletişim mecrasında farkındalık çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi.

 

Cihan, pandemi döneminin başlangıcından itibaren salgın döneminde bisikletin önemini vurgulayan birçok kampanyaya imza attıklarını belirtti. Bisikletli ulaşım konusunda iletişimin, fiziki altyapı kadar önemli bir unsur olduğunu vurguladı. Bisiklet kültürünün yükselmesi ve İstanbul’da bisikletin bir ulaşım türü olması için bu şekilde farkındalık çalışmaları yapmayı hedeflediklerini söyledi.

 

İlerleyen zamanlarda motorlu araç sürücülerine, toplu ulaşım şoförlerine yönelik bisikletin bir ulaşım aracı olduğuna, bisiklet sürücülerinin güvenlik açısından motorlu araçlara göre daha hassas seviyede olduklarına dair bu tarzda iletişim kampanyalarını arttıracaklarını ifade etti. Cihan, bu konuda işbirliklerine ve proje ortaklıklarına da hazır olduklarını iletti.

 

İBB’den Kartal’a bisiklet yolu yapılacağı duyurusu da yapılmıştı.

 

CyclistTürkiye
İlginizi çekebilir Bisikletiyle Hacca Giden Hendekli, Mavi Boyalı Bisiklet Yollarında Büyük Tehlike, Maydanoz Tarlasından Olimpiyatlara; Cavit Cav