30 Aralık 2014

Otobüslere Bisikletle Binmek Serbest Değil

29 Eylül 2014 tarihli “Otobüslere Bisikletle Binmek Serbest” başlıklı habere sevinmiştik. Ne var ki otobüse binmek istediğimizde, hareket amiri kendisine buna ilişkin bir duyurunun gelmediğini, bu nedenle otobüse alamayacağını söylemesi sevincimizi kursağımızda bıraktı.

Konuyu İETT’ye sorarak öğrenmek istedik. Gelen yanıta göre bu konu daha değerlendirme aşamasındaymış. Bir de araçta yeri ayrılmış olması gerekmekteymiş. Yani uzun lafın kısası; biz daha çok bekleriz. Bisikletin toplu ulaşım sistemiyle bütünleşmesi, kuralına uygun bisiklet yolu... bunlar İstanbul için hayal bile olamayacak kadar uzak görünmekte. Zaten İBB’nin bisiklete bakışı belli. Bunu bir ulaşım aracı olarak algılayamıyor daha. Emirgan’da 700 m bisiklet yolu yapacaklarmış, yeni yapılmakta olan kazıklı yola. Yani arabanla bisikletini oradaki park yerine taşıyacak, sonra 700 m gidip geleceksin... ve böylecene bisiklete binmiş olup gene arabanla geri taşıyacaksın. Herhalde çocukları düşündüler!


Not: 12.01.2015 tarihli Beyazmasa açıklaması altta. Bu yazıdan ne anlamamız gerekiyor? Pik saatleri dışında otobüse bisikletlerle binebiliyor muyuz? Ben evet olarak anladım.T.C.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü
BEYAZMASA

Sayın Mustafa Hüsnü Dorsay,
2325057 Nolu Başvurunuz

Kurumumuza yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir.

15.10.2014 Tarihinde başlatılmış olan uygulamada araçlarımızın yoğun olduğu 06:00-10:00 ve 16:00-22:00 saat aralıkları haricinde ve araç içi yolcu yoğunluğu yaşandığı servis saatleri dışında bisikletiniz ile ek bir ücret ödemeden seyahat edebilirsiniz. 13M hattımızda hafta içi 2 adet aracımız bisiklet aparatlı olarak çalışmaktadır, sistemdeki güncelleme çalışması nedeniyle 12.01.2015 tarihi itibariyle ekranlara yansıtılacaktır. Bayram hafta sonu ve resmi tatil günlerinde pik saat uygulamasının kaldırılması talebiniz bu aşamada karşılanamamaktadır. Anadolu yakası bölgemizde toplam 7 adet bisiklet aparatlı otobüslerimiz bulunmaktadır, 3 adet 17S,2 adet 13M,2 adet 11F hatlarımızda çalışmaktadır.

Kurumumuz tüm yeniliklere açık hizmet anlayışı ile ulaşım sektöründe teknolojik gelişimleri takip etmekte ve bünyesinde uygulamaktadır. Bisiklet aparatları henüz deneme aşamasında olup belirli periyotlarla tüm Hatlarımızda uygulanacaktır.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

------------------------------------------------------
İyi günler dileriz.
ALO 153 Çağrı Merkezi
Subject: Re: bisikletin ücretsiz taşınması
From: Mustafa Dorsay
Date: 29 Aralık 2014 10:11:43 GMT+2
Cc: koksal.altunkaynak@iett.gov.tr, osman.adiguzel@iett.gov.tr
To: ilker BEKTAŞ

Sayın Bektaş,

Yanıtınıza teşekkür ederiz.

Buradan anlaşılıyor ki bizler daha uzun yıllar bekleyeceğiz. UKOME konuyu değerlendirecek, araçlarda yer ayrılmış olacak... bu gidişle bisikletin toplu ulaşım sistemiyle bütünleşmesi (entegrasyonu) ne zaman gerçekleşir, gerçekleşebilir mi? Ben bunun yakın zamanda olacağını göremiyorum. Uzun vadede olur mu onu da bilemiyorum. Dünyanın büyük kentleri çoktan bu konuya el atıp çözüm üretirken İstanbul’un uyuyor olmasını anlamakta zorluk çekiyorum.

Bu süre zarfında İETT şoförleri yollardaki bisikletliler konusunda daha fazla eğitilseler. Bisikletlinin yanından nasıl geçilir, sürat ne olmalı, durağa nasıl yanaşılır / durulur...
Çünkü yollardayken bizlere inanılmaz anlar yaşatmaktalar. Sabırsız, saygısız, can taşıdığımızı düşünmeden hareket etmekteler.

Aparatlı hatları sosyal medyada bisikletlilerle paylaşacağız. Az da olsalar şimdilik bunlarla yetinmek zorundayız.

İyi yıllar dileklerimizle esen kalın.


mustafa dorsay 
'el turco'

b i s i k l e t l e On 25 Ara 2014, at 15:44, ilker BEKTAŞ wrote:

Sayın Mustafa Bey,

15.10.2014 tarihli ‘Toplu Taşıma Sistemlerinde Bisiklet Ücretlerinin Düzenlenmesi’ konulu toplantı tutanağında özetle;

·         Pik saatler içinde (06-10:16-22) araç içi ve/veya dışında yeri ayrılmış ve kılıf/çanta içinde taşımak şartı ile katlanabilir bisikletlerin toplu taşıma araçlarına ücretsiz kabulü, büyük boy bisikletlerin (standart boy, iki trekerlekli, tek kişilik) pik saatler içinde araç içlerinde araç içlerine kabul edilmemesi,

·         Pik satler haricinde (10-16:22-06) araç içi ve/veya dışında yeri ayrılmış ise, büyük boy ve katlanabilir bisikletlerin toplu taşıma araçlarına ücretsiz kabulü,

uygun mütalaa edilmiştir.

Yukarıda belirtmiş olduğum tutanak özeti “Toplu Taşıma Sistemlerinde Bisiklet Ücretlerinin Düzenlenmesi” kapsamında İBB bünyesinde Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünde yapılmış olup, konu ile ilgili olarak ilgi tarafların görüşlerini açıklamaları sonucunda UKOME( Ulaşım Korrdinasyon Merkezine) ‘ ne sunulmak üzere  oluşturulmuş önerileri içermektedir. Henüz konu ile ilgili olarak UKOME bağlayıcı bir karar almamıştır.

Bununla birlikte alternatif ulaşım modlarını desteklemek amacı ile oluşturduğumuz bisiklet aparatlı araçlarımızda bisiklet taşınabilmektedir. Bisiklet apartlı otobüslerimizin bulunduğu hatlar;
İyi çalışmalar.
From: Köksal Altunkaynak [mailto:koksal.altunkaynak@iett.gov.tr]
Sent: Thursday, December 25, 2014 2:54 PM
To: İlker Bektaş
Subject: FW: bisikletin ücretsiz taşınmasıFrom: Mustafa Dorsay [mailto:mdorsay@gmail.com]
Sent: Wednesday, December 24, 2014 11:57 AM
To: Köksal Altunkaynak
Cc: Cevdet Güngör; İsmihan Şimşek; Abdullah Kazdal
Subject: bisikletin ücretsiz taşınması

Sayın
Köksal Altunkaynak
İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı

24 Aralık 2014

1- 15.10.2014 tarihli ‘Toplu Taşıma Sistemlerinde Bisiklet Ücretlerinin Düzenlenmesi’ konulu toplantı tutanağında: pik saatler haricinde (10-16/22-06) bisikletin araç içi/dışında ücretsiz taşınmasına dair karar alınmış. İmzalar arasında İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanlığı Temsilcisi İlker Bektaş olduğu gibi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü, TCDD Yolcu Dairesi Başkanlığı Temsilcisi,  İstanbul Yolcu Taşıyan Deniz Dolmuş Nakil Vas. Esnaf Odası Temsilcisi, İstanbul Ulaşım San. ve  Tic. AŞ Temsilcisi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Temsilcisi ve Bisikletliler Derneği Başkan Yardımcısı’nın da imzaları bulunmakta.

Ne var ki bisikletimizi Kadıköy terminalinden bindirmek istediğimizde Hareket Amiri kendisine böyle bir tebligatın yapılmadığını, bu nedenle izin veremeyeceğini-otobüse alamayacağını söyledi.

Doğrusu nedir? Pik saatler dışında bisikletlerimizi ücretsiz otobüslere bindirebiliyor muyuz? İtirazla karşılaştığımızda ne yapmamız lazım?

2- Anadolu yakasında 13M nolu hattınızda ‘Şerifali-Üsküdar’ cumartesi-pazar dışında da bisiklet aparatlı otobüsler görüyorum. Buna çok teşekkür eder çoğalmasını dileriz. Ancak internet sitenize girdiğimde iş günlerindeki seferlerin hiçbirinde B işareti bulunmuyor. Yani bisiklet aparatlı otobüs yok deniliyor. Doğrusu nedir? İş günlerinde de düzenli bisiklet aparatlı otobüs konulamaz mı ve bu sefer saatleri internette işaretlenemez mi? Bu bize büyük kolaylık sağlayacak.

3- Bayram, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde pik saat uygulaması kaldırılamaz mı?

4- Hangi hatlarda düzenli bisiklet aparatlı otobüs olduğunu nereden öğrenebiliriz?


Konulara ilişkin aydınlatıcı bilgi vermeniz ricasıyla saygılar sunarım.Mustafa Dorsay
İstanbul
Toplantı tutanağı