2 Mart 2020

Avrupa'dan Türkiye'ye köpeğiyle beraber bisikletle geldi: İstanbul’a vardığımda kano ile İsveç’e döneceğim

İsveçli Lina Hallebratt, köpeği Bounty ile birlikte kanosu ve bisikletiyle Türkiye'ye geldi. Hallebratt, son durağı olan İstanbul'dan kano ile İsveç'e deniz yoluyla geri dönecek.


İsveç’in başkenti Stokholm’e 600 kilometre uzaklıktaki bir köyde yaşayan Lina Hallebratt, çok merak ettiği İstanbul’a doğru yolculuğa başladı. Köpeği Bounty ve kanosunu da yanına alan Hallebratt, ilk olarak İsveç’in dağlarını kayak yaparak aştı.

Kopenhag üzerinden Avrupa ana karasına kanoyla geçen Hallebratt, yaklaşık 6 ayda Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine ulaşmayı başardı. Lüleburgaz Bisiklet Akademisi’nde bir gün dinlenen Hallebratt, bir sonraki durağı İstanbul’a doğru yola koyuldu.

İstanbul’a vardığında Marmara’dan denize açılarak İsveç’e kanoyla dönmeyi planlayan Hallebratt, Türkiye izlenimlerini anlattı.

"Yeni insanlarla tanışmayı seviyorum"

Seyahat etmenin kendisini için tutku olduğunu ve 10 yıldır seyahat ettiğini söyleyen Hallebratt, “Yeni ve iyi insanlarla tanışmayı sevdiğim için seyahat etmeye başladım. İsveç’in başkenti Stokholm’e 600 kilometre uzaklıkta bulunan küçük bir köyden yola çıktım.” dedi.

İstanbul’dan kanoyla dönecek

Yola çıkış rotasının kara yoluyla bitmediğini ancak kara yolu rotasının son durağının İstanbul olduğunu kaydeden Hallebratt, İstanbul’a vardığında yoluna denizden devam edeceğini söyledi. Hallebratt, “Bisikletle izlediğim rota İstanbul’da sona erecek. İstanbul’a vardığımda bisikletimi satıp kano ile İsveç’e döneceğim. Marmara Denizi üzerinden Akdeniz’e çıkacağım. Ardından Yunanistan’ın güneyinden devam edip Adriyatik kıyılarını izleyeceğim. Sırasıyla İtalya, Sicilya, Fransa, İspanya, Danimarka sahilleri ve son olarak da İsveç’e ulaşacağım.” diye konuştu.

"Türk insanı mükemmel"

Türkiye ve Türk insanı hakkında daha önceden hiçbir bilgiye sahip olmadığını söyleyen Hallebratt, Türklerin çok yardımsever insanlar olduğunu belirtti. Hallebratt, “Türk insanı mükemmel. İnanılmaz misafirperver insanlar. Başkalarını kendi ailesiymiş gibi benimsiyorlar.” dedi.

"En sevdiğim yemek dolma oldu"

Vejetaryen olduğunu söyleyen Hallebratt, zeytinyağlı Türk yemeklerine hayran kaldığını söyledi. Hallebratt, en sevdiği yemeğin ise dolma olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Burada en sevdiğim yemek dolma oldu. Dolma mükemmel sağlıklı ve lezzetli bir yemek. Türklerin yaptığı çaya bayıldım. Yüzlerce bardak çay içebilirim burada. Türkler gerçekten inanılmaz. Herkes çok yardımsever ve kibar. Beni yolda gören herkes bana yardım etmeye çalışıyor."

Edirne'ye ulaştığında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Edirne İl Müdür Yardımcısı ve Edirne Yeşilay Cemiyeti Başkanı Sebahattin Bilgiç tarafından ağırlanan Hallebratt, "Teşekkür ediyorum. Uzaktan, başka bir ülkeden gelen ve hiç tanımadığı insana yardım elini uzattı. İyi insanların varlığı ile gurur duyuyorum.'' dedi.

Sebahattin Bilgiç de daha önce İsveç'te 10 yıl yaşadığını ve Hallebratt'ı ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.