14 Ekim 2023

EuroVelo & Bisiklet Turizmi; Türkiye'den Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı'na dahil olan il sayısı daha da artacak


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ev sahipliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve yerel paydaşların destekleriyle İzmir'de bir otelde düzenlenen EuroVelo (Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı) Bisiklet Turizmi Konferansı'na katıldı.


"Mirasa Yeni Bir Bakış Açısı: Bisiklet" temasıyla düzenlenen konferansın açılışında konuşan Ersoy, bisiklet rotaları ağına Türkiye'den seçilen ilk destinasyon olan İzmir'de gerçekleşen bu konferansın, sektörün tüm aktörlerini bir araya getirdiğini aktardı. Konferansa 30 ülkeden katılımcı geldiğini vurgulayan Ersoy, Avrupa ve dünyada sürdürülebilir bisiklet turizminin gelişimine ve geleceğine yönelik önemli değerlendirmeler yapılacağını kaydetti. Ersoy, bu yılki temanın İzmir'e özel belirlendiğini dile getirerek, "Çünkü bugün açılışını yaptığımız bu konferans, katılımcılarını bisikletin kültürel ve doğal mirası şekillendirmedeki rolünü düşünmeye teşvik ediyor ve bu alandaki en iyi, en yeni uygulama ve yaklaşımları masaya yatırıyor. Kısacası İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi mirası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Efes ve Bergama şehirleri, Ege kıyılarında uzanan eşsiz coğrafi ve tarihi yapısıyla bu etkinliğe ev sahipliği yapmak için mükemmel bir ortam sunuyor." diye konuştu.

 

Parlayan turizm başlıkları arasında yer alan bisiklet turizminde tüm bisikletçi kategorilerine uygun rotalar geliştirilmesine destek olduklarını anlatan Ersoy, Türkiye'nin farklı bölgelerinde kültürel mirası, gastronomik değerleri, milli parkları, köyleri kapsayan 100'ü aşkın bisiklet rotası ile bisikletseverleri buluşturduklarını vurguladı.


Bakan Ersoy, Avrupa kıtasını birbirine bağlayan 19 bisiklet rotasından 8 ve 13 numaralı rotalara Edirne, Kırklareli ve İzmir ile katılım sağladıklarına işaret ederek, şunları paylaştı: "EuroVelo 13 Bisiklet Rotası, Edirne'den Türkiye'ye giriş yapıyor ve Kırklareli'ne kadar lavanta ve ayçiçeği tarlaları arasında bisikletseverlere muhteşem manzaralar sunuyor. İzmir'in Dikili Limanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan EuroVelo 8 Akdeniz rotası ise sırasıyla UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan Bergama Antik Kenti, İzmir Kuş Cenneti, Karşıyaka, Alsancak, Seferihisar, Sığacık, Urla, Alaçatı gibi İzmir'in güzel noktalarından geçerek bir başka UNESCO Dünya Kültür Mirası olan Efes Antik Kenti'nde sona eriyor.


90 bin kilometreyi geçen ve ağın en önemli rotalarından biri olan EuroVelo 8 Akdeniz Bisiklet Rotası, 2022 verilerine göre EuroVelo ağının en çok kullanılan rotasında bulunuyor. Umuyorum ki ilerleyen yıllarda Türkiye'den Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı'na dahil olan il sayısı daha da artacak ve böylece Türkiye, bu bisiklet rotalarıyla da ziyaretçilerine tarih, kültür, sanat, doğal güzelliklerinden gastronomiye kadar birbirinden farklı birçok özgün deneyimi bir arada sunmaya devam edecek."

 

Bisiklet dostu konaklama tesisleri

 

Türkiye'yi bisikletle gezmek isteyenler için 2021 yılında öncü bir sertifika çalışmasına bakanlık olarak imza attıklarını aktaran Ersoy, "Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi" belgesini, bisikletçilere özel verilerden rota bilgilerine, bisiklet tamirinden, yıkama ve park alanlarına kadar geniş yelpazede hizmet veren otellere verdiklerini söyledi.


Ersoy bugün itibarıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Balıkesir, Kastamonu, Edirne, Muğla, Afyonkarahisar, Konya, Sakarya, Tokat ve Eskişehir gibi illerde bu belgeye sahip toplam 49 konaklama tesisinin bulunduğunu anlatarak, "Hedefimiz bisiklet dostu konaklama tesisi belgesine sahip olan tesis ve il sayımızı da ilerleyen dönemde çok daha arttırmak." ifadesini kullandı.

 

Diğer konuşmacılar

 

İzmir Valisi Süleyman Elban ise şehirlerdeki bisiklet kullanımının ve bisiklet kullananlara saygının, buraların gelişmişliğini gösteren önemli kriterlerden biri olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin en gelişmiş, saygın şehirlerinden İzmir'de bu konferansın düzenlenmesinin, bu farkındalığın oluşmasına ve bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına katkı vermesini diledi.


Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu da konuşmasında, şehirlerin sürdürülebilir ve çevre dostu büyüyebilmesinin, ulaşım politikalarının doğru şekilde hayata geçirilmesiyle mümkün olacağını vurgulayarak, bisikletin günlük ulaşım ihtiyacını karşılaması için çalışacaklarını aktardı.

 

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu Başkanı Henk Swarttouw ise 2012'den bu yana 2-3 yılda bir düzenlenen konferansın, bu yıldan itibaren yıllık olarak düzenleneceğini belirterek, bisiklet kullanımına yönelik farkındalığın artmasını amaçladıklarını söyledi.

 

TOUREXPI


Katkıları için Filiz’e teşekkürler.Not: Üzülerek söylemek zorundayım ki bu ve benzeri sözler ve haberleri yıllardır duyuyor okuyoruz, ancak bir arpa boyu yol alabilmiş değiliz. Sayın Ersoy ile bakan olmadan çok önce, 2010 yıllında ETS Tur’a gitmiş, o tarihte çıkacağımız Kars-Ardahan-Iğdır turumuzla ilgili bilgi vermiş, bisiklet turizminden söz etmiş, desteğini istemiştik. Pek ilgi gösterdiğini söyleyemem.

 

 

İlginizi çekebilir CYCLING Go Türkiye, Bisiklet Oteli, Türkiye Turizme Pedal Çevirecek, Bisiklet Dostu Konaklama Tesisleri Misafirlerini Bekliyor, Bisiklet Turizmi & Bisiklet Dostu Otel Konsepti Yol Haritası