24 Mayıs 2019

[bisikletle]Türkiye: Pergamon ve Sagalassos (Bodrum III)

22 Mayıs 2019, Çarşamba / Bodrum III (30. gün)

Saat 6 gibi bir sesle uyandım. Sanki yağmur yağıyor. Merakla camdan bakıyorum. Dün oldukça fazla “acaba yağar mı” diye konuştuk, kafama takılmış, sanki dışarısı da ıslak gibi ama emin de değilim. Odadaki diğer pencereye gidiyorum. Ne göreyim? Bahçıvan çimleri suluyor Yağmur olmadığını görmemle tekrar kafayı koyuyorum yastığa.

Yeniden uyandığımda saat 9 olmuştu. Fatoş Tai Chi sporunu yapmış sigarasını tüttürmekte, ön bahçede. Sabah sabah Bohren’ın müziği çok iyi geliyor, For Beginnersalbümü nerdeyse iki saatlik bir yolculuğa çıkartmakta.

Kahvaltıyı geç ediyoruz. Ardından içilen kahve ve konuşa konuşa saati 4 yaptık. Akın ile buluşacaktım bu saatlerde. Sabah erkenden Milas’a gidiyordu. Arıyor döndüğünü öğreniyorum. Bisikletle gitmek istemiyorum, Fatoş arabayı al diyor ama kullanmak da istemiyorum. Bu durumda Akın almaya geliyor J

Beş sene önce olmalı, Firu’yla geldiğimizde Akın’da kalmıştık. Evi biraz genişletmiş, alt kattaki bir oda ekleyince ona da üstte bir teras çıkmış. Çok da iyi olmuş. Dünkü börekten 1,5 porsiyonla açıkmış midemi rahatlattım. Ardından Akın’ın e-bisi’sinin testine sıra geliyor. Bir Bianchi’si var. Ama biraz hor kullanılmış, dışarıda bırakmak zaten bisiklete hiç iyi gelmiyor. Nedense motosiklet muamelesi gösteriliyor genelde. Halbuki üzerinde aksam tozdan rutubetten etkilenecek kadar hassas. Neyse, motoru güçlü. Sönük lastiklerle bile yokuşu iyi tırmanıyor. Biraz Mezzo kanalında izlenen jazz programı; bu arada jazz kelimesinin jass=jack ass’den geldiğini öğreniyor TV’den, ama ne derce doğru bilemiyorum. Akşam yemeği saatine kadar oyalanıyoruz. Tahsin ve Fatoş’la Çakır restoranda 8,5-9 gibi buluşacaktık.

Bitez’deyiz; Çakır daimi gittikleri yer olduğundan iyi bir “Wellcome” ile karşılanıyoruz. Bugün canlı müzik yok (Allahtan, yoksa sohbet imkanı zor oluyormuş), içkicilere rakı, bana kızarmış patates ile bomba dedikleri (veya atom muydu adı) acı biberli yoğurt gibi bir meze (35- tutuyor yediklerim).

Mekan güzel, keyifli. Herkes Tahsin’in tanıdığı, masamıza iki arkadaşı dahil oluyor ve geç saatlere kadar süren sohbetimiz yarın yola çıkmamdan dolayı sonlanıyor. 
Andamanese Kabilesi

Türünün Son Örneği 10 İlkel Kabile: Andamanese Kabilesi; Andamanese, Negritos olarak da sınıflandırılır, ama boylarının son derece kısa oluşundan ötürü (örneğin erkekler 1.50’den kısalar) pigme olarak da adlandırılırlar. Andaman adasının Bengal koyunda yaşıyorlar. Aynı Batak kabilesi gibi onların da Afrika’dan göç eden ilk gruplardan biri olduğunu düşünülüyor ve 18. yüzyıla kadar büyük ölçüde bir soyutlanma ile gelişiyorlar. 19. yüzyıla kadar daha nasıl ateş yakılacağını bile bilmiyorlardı.Andamanesse kabilesi kendi içinde farklı dilleri ve kültürleri olan farklı kabilelere ayrılıyor. Bunlardan biri olan Bo kabilesinin son üyesi 2010 yılında 85 yaşında öldüğünde bu kabilenin de soyu tükendi. Diğer kabile Sentinelese ise, günümüz teknolojik çağına şiddetle direnmesi ile biliniyor.Büyük Hint kültürüne entegre olmadan hala ataları gibi yaşıyorlar. Mesela, balık, domuz veya kaplumbağa avlamak için ok ve yay gibi tek tip silah kullanıyorlar. Erkekler ve kadınlar bitki kökleri ve bal toplamak için birlikte çalışıyorlar ve bunu yaparken de düzenli olarak şarkılar söylüyorlar. Görünen o ki yaşam tarzları, sadece kendileri için çalışmak. Doktorlar sağlık ve beslenme durumlarını ‘ideal’ olarak değerlendiriyorlar. En büyük sorunları topraklarına gelip, onlara safarideki hayvanlarmış gibi davranan, Hintli göçmenler ve turistler. Kesin sayısı bilinmemekle beraber, yaklaşık olarak 400-500 Andamanesse üyesinin hala yaşadığı düşünülüyor.

Cannabis Sativa; Hindistan, Mısır ve eski Asur krallarının mezarlarında
 bulunan kanıtlar, 5000 yıl öncesinde bile kenevirin tıbbi amaçlarla
 kullanıldığını gösteriyordu. 2700 yıl önce Hindistan’da gerçekleşen
 törenler muhtemelen cerrahi anestezi amaçlarıyla şarap ve kenevirin
 bir bileşkesinin kullanıldığına işaret ediyor. Çin’de ise 2000 yıl önce
 ağrı kesici olarak kenevir kullanıldığına dair kanıtlar var...
31. gün (devamı) Bodrum-Datça Mesudiye – 29. gün (öncesi) Bodrum II [bisikletle]Türkiye: Pergamon ve Sagalassos 
  

Bandırma–Biga = 72,88 km

Biga–Yanıklar = 73,88 km

Yanıklar-Arıklı = 61,12 km

Arıklı–Burhaniye = 57,06 km

Burhaniye–Ayvalık = 37,13 km

Ayvalık–Bergama = 62,30 km

Bergama–İzmir = 25,10 km

İzmir–Akhisar = 10,29 km

Akhisar–Gördes = 60,94 km

Gördes–Demirci = 54,22 km

Demirci–Selendi = 32,54 km

Selendi–Alaşehir = 63,74 km

Alaşehir–Kiraz = 66,69 km

Kiraz–Tire = 67,39 km

Tire–Koçarlı = 64,20 km

Koçarlı–Karpuzlu = 62,01 km

Karpuzlu–Milas = 36,24 km

Milas-Bodrum = 52,40 km
İlginizi çekebilir [bisikletle]Türkiye: Ardahan - Boğatepe - Kars